Крадци атакуват контейнерите за стари дрехи на Българския червен кръст, разположени на паркингите на големи вериги магазини в София. За да не ги разграбват и разхвърлят, започва преместването им на нови локации, установи проверка на "Монитор".
"Заради честите набези се оглеждат нови места за преместване на тези, които сега са в кварталите "Малинова долина" и "Слатина", каза Антон Гичев – шеф на отдел "Разделно събиране на текстил" в голяма фирма, която работи в сферата на разделното събиране и дарение на текстил в пряко сътрудничество с БЧК.На практика за контейнерите не е осигурена охрана. Разчита се на видеонаблюдението и пазачите на магазините, както и на бдителни граждани.
"Вече има няколко случая, в които охраната сигнализира МВР, но крадците се разбягват и успяват да се измъкнат на полицаите.
"Това са хора от маргинализираните групи, в повечето случаи - малолетни", обясни още Гичев. Като друг проблем той посочи оставянето на торби и пакети с дрехи край контейнерите, тъй като гражданите не са успели да ги натикат през отвора на капака.
Наблюдението показва, че най-много непотребен багаж хората изхвърлят през месеците май и септември. Затова от фирмата призоваха гражданите да съобразяват обема на пакетите и да не ги оставят край контейнерите, ако те не могат да влязат в тях. От БЧК, които работят съвместно с нея, също призоваха гражданите да поставят торбите с дрехи и текстилни изделия в контейнерите, а не върху и извън тях. Съдържанието им се събира два пъти седмично от фирмата.
В момента са разположени общо 92 контейнера на територията на страната, каза Екатерина Борисова от Червенокръстката организация. От тях 60 са в София, 18 са в Пловдив, 12 са във Варна, в Перник има 2, поясни тя. Инициативата стартира през 2016-а, като за трите години до момента са дарени 1 929 875 кг.
През 2016 г. са дарени 316 440 кг, през 2017 г. количеството е 534 380 кг, а от началото на 2018 г. дареният текстил е приблизително 994 055 кг. От началото на 2019 г. до момента са дарени 850 000 кг.
"Тенденцията е постепенно, след няколко години да се покрие територията на цялата страна. Следващите градове, които предстои да обхванем, са Бургас и Стара Загора, но това може и да не се случи до края на тази година", каза още Екатерина Борисова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Владимир Путин се ядоса на преувеличените прогнози, скрили криза в руската икономика
Ще се оскъпи ли производството на домашните ни електроуреди?
Европейските борси затвориха на червено под натиска на спада в луксозния сектор
„Грийн Иновейшън“ внедрява алкален електролизьор в българска топлоцентрала
Европейски отбранителни компании се обръщат за помощ към ЕИБ
Stellantis обмисля да произвежда автомобили с Dongfeng в Европа и Китай
Доц. Пандов: Хората са приели за даденост, че изборите се купуват и продават
Хасан Адемов: Абсурдно е да се избира между хляба и бюлетината
Борисов: Имаме новия Орбан в лицето на Румен Радев
Проф. Близнашки: Трудно се доказва купеният вот без залавяне на местопрестъплението
ЦСКА 1948 вкара 4 гола на "Черно море" и дръпна с 3 точки пред ЦСКА
Перлата на Славия се завръща за битката на „Огоста“
ЦСКА 1948 разгроми Черно море насред „Тича“
За 37 години от трагедията на Хилсбъро: Евертън откри на паметна плоча на новия си стадион
Избраха Мис Бразилия за световното + СНИМКИ
Алкарас аут от турнира в Барселона
Войната на гигантите! Байерн срещу Реал - битка за 1 милиард евро
Дневен хороскоп за 16 април, четвъртък
Как всяка зодия реагира на критика
Поверия за Томина неделя (Великден на мъртвите)
Новолуние в Овен на 17 април – заявяваме себе си
5 навика за хормонално здраве след 40
Поверия за Летен Петковден
Студенти по право преминаха практическо обучение в Административен съд - Варна
Георги Глушков се оттегля от ръководството Българската федерация по баскетбол
Разгромна загуба за Черно море на "Тича"
Маратон на четящите хора ще се проведе във Варна
Тревожно: Завишени са нивата на облъчване с радон на 44 места в Каварна
Спипаха кьоркютук пиян шофьор в Суворово
Учени предупреждават: Космическото пиратство е бъдеща реалност, не научна фантастика
Ярка комета ще се приближи до Земята в края на април: Кога ще може да се наблюдава
Физици откриха начин за възстановяване на изгубени квантови данни
От дълбините на Космоса до лекарския кабинет: Какво предстои за екипажа на „Артемида II“
Гробищата се оказват място, което опазва биоразнообразието
Кометата 3I/ATLAS е изхвърляла вода, равняваща се на 70 басейна дневно